Bliv børnebibliotekar og frem læselyst i det danske mindretal i Sydslesvig

dato

Vær med til at styrke læselysten i det danske mindretal

Har du et stærkt engagement i litteratur og læsekultur — og motiveres du af at formidle til både børn og deres voksne? Vil du være en del af et unikt dansk kulturmiljø i grænselandet og styrke den næste generations læseglæde?

Så er du måske vores nye børnebibliotekar.

Vi opretter nu en ny stilling i børneteamet med fokus på at fremme læsning, læselyst og formidling til børn i det danske mindretal. Her får du både faste opgaver og gode muligheder for at udvikle egne initiativer i et hus med høj faglighed, stor frihed og stærke samarbejder på tværs.

Dine hovedopgaver

  • formidle litteratur og kultur til børn og deres voksne — både fysisk og digitalt

  • udvikle og gennemføre læseaktiviteter og formidlingsforløb i tæt samarbejde med kolleger

  • planlægge og gennemføre læseindsatser i samarbejde med skoler, SFO’er, daginstitutioner og foreninger

  • bidrage til bibliotekets digitale formidling, herunder læseinspiration på SoMe og web

  • varetage engageret og opsøgende brugerbetjening på udlånsvagter


Lidt om dig

Vi søger dig, der:

  • er uddannet bibliotekar D.B., bachelor/kandidat i informationsvidenskab og kulturformidling eller har en anden relevant uddannelse

  • gerne har erfaring fra biblioteker eller kulturinstitutioner

  • trives i formidlerrollen — både skriftligt, mundtligt og på digitale platforme

  • har solidt kendskab til børnelitteratur og indsigt i læsekultur og læsebegreber

  • arbejder nysgerrigt, idérigt og relationsskabende

  • er opsøgende, udadvendt og går til opgaverne med energi og engagement

  • har lyst til at blive en aktiv del af det danske mindretals kultur- og hverdagsliv

Vi tilbyder

  • et spændende og alsidigt job, hvor dansk og nordisk kultur er omdrejningspunktet, og hvor børn, unge og læsning er hovedfokus

  • vagter i Flensborg og Husum efter fast skema — med mulighed for at bytte med kolleger og for at afløse i Slesvig, Egernførde eller i vores to bogbusser

  • en arbejdsplads med stort fagligt engagement, højt til loftet, mange varierende opgaver og inspirerende samarbejdsprojekter på tværs af organisationen

  • omkring 50 engagerede kolleger, der hjælper dig godt i gang både fagligt og i mødet med grænselandets kultur og hverdagsliv

  • en grundig introduktion til arbejdsopgaverne, til Sydslesvig og til det danske mindretal

Hvem er vi?

Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig er meget mere end et bibliotek. Vi er både bibliotek og kulturhus for det danske mindretal i Sydslesvig, som tæller ca. 50.000 dansksindede. Med hovedbibliotek i Flensborg, tre filialer og to bogbusser fungerer vi som et centralt omdrejningspunkt for formidlingen af dansk og nordisk kultur — både historisk og aktuelt.

Den historiske bevidsthed er en vigtig del af vores arbejde. Ud over folkebiblioteket rummer vi derfor en forskningsafdeling med eget arkiv samt forskningsbiblioteket Den Slesvigske Samling. Vi driver desuden kulturportalen oplev-sydslesvig.dk, som samler og formidler kultur- og fritidstilbud i hele regionen.

Vores to bogbusser har en helt særlig betydning. De bringer dansk litteratur og sprog ud i hele Sydslesvig og besøger cirka 30 faste stoppesteder, hvor de møder både børn og voksne i skoler, daginstitutioner og lokalsamfund. Derudover deltager bogbusserne ofte i kulturelle arrangementer - både i Sydslesvig og ved store begivenheder i Danmark som fx Kulturmødet Mors og Bogforum - hvor de fungerer som mobile biblioteker og som formidlingsscener med mulighed for oplæsning, musik og fortælling.

Vilkår

  • 37 timer pr. uge

  • weekendvagt hver 4. fredag/lørdag

  • flekstidsordning

  • løn efter overenskomst med DM (Bibliotekaroverenskomsten)

  • pensionsordning og sundhedssikring efter dansk overenskomst

  • kørekort påkrævet; transport mellem filialer sker i tjenestebil

  • bibliotekets arbejdssprog er dansk, men det er en fordel at kunne tysk. Har du behov for at styrke dine tyskkundskaber, tilbyder vi mulighed for kursus.

 

Ansættelsestidspunkt: 1. marts 2026 eller efter aftale

Ansøgningsfrist: 10. januar 2026

Samtaler: 20.–21. januar 2026

 

Ansøgning og bilag sendes til:

Philipp Micha · phm@dcbib.dk

 

Spørgsmål? Kontakt:

Johanne Pasgaard, souschef – jop@dcbib.dk · +49 461 8697 185

Jens M. Henriksen, bibliotekschef – jmh@dcbib.dk · +49 461 8697 100

 

Velkommen til Flensborg og grænselandet

Flensborg Bibliotek ligger i den historiske bykerne omgivet af caféer, restauranter, specialbutikker og et aktivt bymiljø. Grænselandet er et kulturelt og sprogligt mangfoldigt område, hvor dansk, tysk, sønderjysk, frisisk og plattysk mødes og lever side om side.

Her finder du både byliv og naturoplevelser: bakker, skove og lange strande mod øst – marskland og Vadehav mod vest. Et rigt kulturmiljø og en region med stærke fællesskaber og gode rammer for både arbejde og privatliv.

 

INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Aabenraa Kommune

-Virksomheden tilbyder:

-Arbejdsgiver:

DANSK CENTRALBIBLIOTEK F SYDSLESVIG POSTBOKS 528, Jernbanegade, 6330 Padborg

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 10-01-2026;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/CV/FindWork/Details/ada74dcc-ec86-4dc3-91de-89e2db8e18b2

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet