Ti borgere blev hædret for deres indsats ved togulykken i Bjerndrup i august
Ti af hverdagens helte har modtaget en stor tak og dusør for deres ekstraordinære indsats i forbindelse med togulykken ved Bjerndrup den 15. august 2025.
De ti borgere var indstillet af politiets medarbejdere. Seks af dusørmodtagerne deltog torsdag aften sammen med deres familier i en dusøroverrækkelse og fik hver en dusør på 1000 kroner, et diplom og en buket blomster.
”Vi er afhængige af at civilsamfundet træder til i situationer som denne – og det har I virkelig gjort. Jeres indsats var langt mere, end hvad man kan forvente. Det betyder meget for os i politiet og for de mennesker, I har hjulpet, og det fortjener meget stor ros”, sagde politidirektør Frits Kjeldsen.
Blandt de ti modtagere af dusørerne var fem passagerer og tre hjerteløbere, der alle gjorde en stor indsats under redningsarbejdet, ligesom de naboer, der tilbød deres hjem som samlingssted også blev belønnet og hædret.
”Der kan være flere, som har ydet en ekstraordinær indsats, men det er jer, vi har fundet frem til, og vi vil gerne sige tak til alle, der har ydet en indsats. Jeg håber, at dusørerne kan være et ekstra klap på skulderen og en inspiration til andre, der måtte havne i situationer, hvor medborgere har brug for hjælp”, sagde politidirektør Frits Kjeldsen.
Dusørmodtagerne fik en rundvisning på politistationen i Padborg, der huser Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest).