Den kommende uge i Padborg byder på spændende arrangementer, der spænder fra indsigtsfulde foredrag om humanitære redningsaktioner til musikalsk fejring af den sønderjyske salmetradition, samt en dybdegående analyse af N. F. S. Grundtvigs indflydelse. Mulighederne for at deltage i vintersportslignende aktiviteter for bladers om aftenen afrunder ugen.
Onsdag inviteres der til et historisk foredrag på Frøslevlejrens Museum. Historiker Gry Scavenius Bertelsen vil fortælle om Danmarks største humanitære redningsaktion, kendt som De Hvide Busser, der reddede tusinder fra nazisternes lejre.
Tidspunkt: Onsdag 20. maj 2026, kl. 19:00
Sted: Frøslevlejrens Museum, Lejrvejen 83 H6, 6330 Padborg
Entré: 130 kr
Samme aften, kl. 19:30, markerer Bov Sogn 100-årsjubilæet for Den Sønderjyske Salmebog. Biskop Marianne Christiansen vil lede deltagerne i sang, så vi sammen kan hylde denne rige tradition med både gamle og nye salmer.
Tidspunkt: Onsdag 20. maj 2026, kl. 19:30
Sted: Bov Kirkekontor, Padborgvej 40A, Bov, 6330 Padborg
Entré: Ikke oplyst
Torsdag aften står i kulturens tegn, når Bov Bibliotek afholder en aften om N. F. S. Grundtvigs liv og værk. Over en håndmad og en øl kan deltagerne dykke ned i myterne og virkelighederne omkring denne danske folkekirkelegende.
Tidspunkt: Torsdag 21. maj 2026, kl. 17:30
Sted: Bov Bibliotek, Bovvej 4, 6330 Padborg
Entré: 70 kr
Fredag aften er dedikeret til bladers, når SSPP Skatepark åbner sine døre fra kl. 20:00 og frem. Her kan rulleskøjteløbere nyde en actionfyldt aften med ligesindede i en sjov og afslappet atmosfære.
Tidspunkt: Fredag 22. maj 2026, kl. 20:00
Sted: SSPP Skatepark Padborg, Lejrvejen 8B, 6330 Padborg
Entré: Fra 60 kr
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.